Jestem projektantem wnętrz, ale jak każda kobieta interesuję się modą. Często zauważam bliźniacze trendy w obu dziedzinach. Odnoszę wręcz wrażenie, że przez swoją dwubiegunowość przestają być tylko trendami i przybierają postać filozofii życia.
Foto: ZARA
Projektanci mody oraz marki odzieżowe na nadchodzący sezon mocno promują przybliżające do natury stylizacje. Najbardziej pożądanym wzorem będzie tie-dye, czyli przywodząca na myśl lata 60 ręcznie barwiona tkanina, której proces barwienia zazwyczaj składa się z fałdowania, skręcania, plisowania lub gniecenia materiału, a następnie wiązania go sznurkiem lub gumką, by w końcu zanurzyć w barwniku.
W dodatkach dominuje rękodzieło. Wyplatane z trawy, wikliny, bambusa czy sznurka torebki i kapelusze to prawdziwy "must have". Biżuteria natomiast ma być minimalistyczna i z naturalnych materiałów. Wszystkie elementy outfitu utrzymane w stonowanych kolorach w odcieniach beżu i bieli. Opisany trend zauważyć można było w pokazach wiosna-lato 2019 marek Oscar de la Renta, Sonia Rykiel, Jacquemus i Stelli McCartney, a teraz trendowe produkty kupimy w nowych kolekcjach sieciówek takich jak Zara, Reserved czy Primark.
We wnętrzach po duńskim hygge i szwedzkim lagom przychodzi kolej na japońskie inspiracje, kryjące się pod nazwą wabi-sabi. Nazwa brzmi egzotycznie i tajemniczo, zatem czym się charakteryzuje?
W tradycyjnej japońskiej estetyce wabi-sabi (侘 寂) jest światopoglądem skupionym na akceptacji przemijania i niedoskonałości. Estetykę określa się czasem jako piękno, które jest "niedoskonałe, nietrwałe i niekompletne".
Wnętrza wabi-sabi są nastawione na skromność. Pozbawione zbędnych dekoracji i ozdobników, odnajdują piękno w naturalnym cyklu starzenia się.
Jakie są główne elementy aranżacji tworzące modny trend?
Zniszczone ściany Odpadająca farba czy odklejającą się tapetą, to zgodnie z wabi-sabi akceptacja przemijającego czasu. Element ten podkreśla fakt, że przestrzeń jest zamieszkana.
Kolory natury Tak jak w modzie, mamy tu mieszankę neutralnych barw. Dominują biele, beże i jasne szarości. Dzięki takim kolorom wnętrza zachowują ciepły i przytulny charakter.
Proste rozwiązania Estetyka Kraju Kwitnącej Wiśni ma zakorzenioną prostotę. Aranżacje opierają się na skromnych rozwiązaniach, które pozwalają wnętrzu być jednocześnie funkcjonalnym i łatwym w utrzymaniu czystość. Nie ma tu jednak miejsca na symetrię, gdyż zaburzyłaby wrażenie naturalności.
Naturalne materiały Drewno postarzane lub pochodzące z recyklingu, surowy kamień czy tynki wapienne są podstawą aranżacji w stylu wabi-sabi. Tekstylia do wnętrz odpowiadają tym zastosowanym w modzie - najlepiej naturalny len i bawełna.
Rękodzieło Wyplecione z wikliny lampy czy wykonane z trawy kosze dopełniają aranżację wnętrza. Stół w stylu wabi-sabi zastawić trzeba ręcznie wykonanymi naczyniami. Nie należy wyrzucać uszkodzonych czy potłuczonych, sklejona ceramika podkreśla upływ czasu.
FOTO: Pinterest.com
Jak napisałam na początku symetryczne do siebie trendy w modzie i wnętrzach tworzą filozofie życia, która jest przeciwieństwem do współczesnego konsumpcjonizmu. Stawia ona na autentyczność. Promuje tezę, że nie wszystko co nas otacza musi być idealne.
Comments